Ξεκινά το 8Ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ στην Αμαλιάδα την Τετάρτη 13 Απριλίου

Ξεκινά το 8Ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ στην Αμαλιάδα την Τετάρτη 13 Απριλίου

Ενδιαφέροντα
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Στις 7 το απόγευμα η τελετή έναρξης στο Cine Cinema

Το 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου ξεκινά τις προβολές του την Τετάρτη 13 Απριλίου στην Αμαλιάδα  στο Cine Cinema (Αντ. Πετραλιά & Σμύρνης) με την τελετή έναρξης στις 7 το απόγευμα.  Οι προβολές του Φεστιβάλ, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν 13-15 Απριλίου, θα ξεκινήσουν από το πρωί της Τετάρτης 13 Απριλίου με την ειδική πρωινή εκπαιδευτική ζώνη που δημιουργήθηκε για πρώτη φορά φέτος για τα σχολεία.

Ειδικότερα, το πρόγραμμα προβολών της Αμαλιάδας περιλαμβάνει 6 πολύ αξιόλογα ντοκιμαντέρ, 2 ελληνικά και 4 ξένα (Ισπανία, Αυστρία, Γερμανία, Ηνωμένο Βασίλειο) εκ των οποίων τα 4 από την κυρίως ζώνη του 8ου Φεστιβάλ Πελοποννήσου, ένα ντοκιμαντέρ από το Αφιέρωμα στην Ισότητα («I Am Belmaya/ Είμαι η Μπελμάγια») και ένα από το Αφιέρωμα στην Αυστριακή σκηνοθέτιδα Natalie Halla, επίσημη προσκεκλημένη της φετινής διοργάνωσης. Οι περισσότερες από τις ταινίες που θα προβληθούν έχουν λάβει διακρίσεις στα Φεστιβάλ του κόσμου!
Επίσης, αξίζει να σημειωθεί, ότι από φέτος το Φεστιβάλ Πελοποννήσου προσφέρει «Ντοκιμαντέρ για Όλους», έναν νέο θεσμό, που επιτρέπει σε άτομα με προβλήματα ακοής ή οράσεως καθώς και στα παιδιά με μέτρια νοητική υστέρηση να έχουν πρόσβαση στα ντοκιμαντέρ μέσω της μεταγλώττισης, της ακουστικής περιγραφής και του ενδογλωσσικού υποτιτλισμού SDH.

 

Πρόγραμμα Προβολών στο Cine Cinema

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 13 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

19:00  «Μέσα από το Τζάμι, Τρεις Πράξεις» σε σκηνοθεσία, παραγωγή και σενάριο του Χρήστου Μπάρμπα (Ελλάδα, 2021)
Βραβείο Κοινού Fischer στο 23ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης.

 21:00 «Ο πλανήτης των Κλόουν»(Clown'splanet) σε σκηνοθεσία, παραγωγή και σενάριο του Héctor Carré (Ισπανία, 2021).

ΠΕΜΠΤΗ 14 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

19.00  «I Am Belmaya» (Είμαι η Μπελμάγια) των Sue Carpenter& Belmaya Nepali

(Ηνωμένο Βασίλειο 2021)-Αφιέρωμα στην Ισότητα

 

21:00  «Γαβριέλα – Η Γερμανίδα με το ποδήλατο» σε σκηνοθεσία Δομήνικου Ιγνατιάδη(Ελλάδα, 2021).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

19:00  «The Shaman's nightmare» (Ο εφιάλτης των Σαμάνων) της Natalie Halla (Αυστρία, 2021)-Αφιέρωμα στη Νάταλι Χάλα

 

21:00 «80,000 Schnitzel» (80.000 Σνίτσελ) της Hannah Schweier (Γερμανία, 2020).

Το 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου διοργανώνεται από το Κέντρο Δημιουργικού Ντοκιμαντέρ Καλαμάτας, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου και την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, με την χρηματοδότηση του Υπουργείου Πολιτισμού και την υποστήριξη του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου, του ΕΚΟΜΕ και της InterAction Art. Την καλλιτεχνική διεύθυνση έχει η Τζίνα Πετροπούλου, ενώ καλλιτεχνική σύμβουλος του Φεστιβάλ είναι η Κλεώνη Φλέσσα.

Πρόγραμμα πρωινών εκπαιδευτικών προβολών για τα σχολεία

ΤΕΤΑΡΤΗ 13 ΑΠΡΙΛΙΟΥ    

09:00πμ         Οι σκύλοι που αλλάζουν ζωές

Έρευνα/ Παραγωγή: Κατερίνα Βασιλείου

Παραγωγή: VICE Greece.

Διάρκεια: 40’

Ελλάδα, 2019

Ομιλούμενη γλώσσα: Ελληνικά

10.30πμ          Kiss the Ground

Σκηνοθέτης: Josh Tickell, Rebecca Tickell

Παραγωγός: Josh Tickell, Rebecca Tickell

Σενάριο:  Josh Tickell, Rebecca Tickell

ΔιευθυντήςΦωτογραφίας: SimonBalderas

Διάρκεια: 85’

ΗΠΑ 2020

Ομιλούμενη γλώσσα: Αγγλικά

12:00μμ          Τα δάκρυα της γοργόνας, Ωκεανοί από πλαστικό

Σκηνοθεσία/σενάριο:SandrineFeydel

Χώρα: Γαλλία

Ετος: 2009

Διάρκεια: 54’

Ομιλούμενη Γλώσσα: γαλλικά

ΠΕΜΠΤΗ 14 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

09:00πμ         Πριν από την πλημμύρα

Σκηνοθεσία: Φίσερ Στίβενς

Παραγωγή: Φίσερ Στίβενς, Λεονάρντο Ντι Κάπριο, Τζέιμς Πάκερ, Μπρετ Ράτνερ, ΤρέβορΝταβιντόσκι και Τζένιφερ Ντέιβισον Κίλοραν

Ετος: 2016

Διάρκεια: 95’

Χώρα: ΗΠΑ

Ομιλούμενη γλώσσα: Αγγλικά

10.30πμ          Remains/ Απομεινάρια

Σκηνοθεσία: Ελισάβετ Κυριακοπούλου/

Ετος: 2017

Χώρα: Ελλάδα

Διάρκεια: 40’

Ομιλούμενη γλώσσα: Ελληνικά   

12:00μμ          WeWelcomeYou

Σκηνοθεσία/σενάριο/Παραγωγή: Κωνσταντίνος Λένης

Χώρα: Ελλάδα

Ετος: 2020

Διάρκεια: 18’

12:30μμ          Asho

Σκηνοθέτης:  JafarNajafi

Παραγωγός: MaryamNaghibi

Διεύθυνση φωτογραφίας:AhmadBabadi

Διάρκεια: 30

Χώρα: Ιράν

Ετος: 2019

Ομιλούμενη γλώσσα: Περσικά

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

09:00πμ Η 11η Ώρα

Σκηνοθεσία: Νάντια Κόνερς, ΛέιλαΚόνερς

Παραγωγοί: Λεονάρντο Ντι Κάπριο, ΛέιλαΚόνερς, Τσάκ Κάστλεμπερι, Μπράιαν Γκέρμπερ

Χώρα: ΗΠΑ

Ετος: 2007

Διάρκεια: 95’

Ομιλούμενη γλώσσα: αγγλικά

10.30πμ The heir of  Liszt / Ο διάδοχος του Λιστ

Σκηνοθεσία/σενάριο/παραγωγή: NatalieHalla

Διάρκεια: 60’

Χώρα: Αυστρία

Ετος: 2014

Ομιλούμενη γλώσσα: Γερμανικά, ισπανικά

12:00μμ Πήγα, είδα, άκουσα 

Σκηνοθεσία/παραγωγή: Μαίρη Μπουλή

Διεύθυνση φωτογραφίας: Μιχάλης Μαλανδράκης, Νίκος Χατζής

Διάρκεια: 24’

Χώρα: Ελλάδα

Ετος: 2020

12:30μμ  FromTrashtotreasure /Θησαυρός από τα σκουπίδια: μετατρέποντας τα αρνητικά σε θετικά

Σκηνοθεσία: Iara Lee

Παραγωγή: Cultures of Resistance Διάρκεια: 24' Χώρα: Λεσότο, ΗΠΑ

Ομιλούμενη γλώσσα: Αγγλικά.